پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلیهمه محورهای ارتباطی استان بوشهربه سامانه های هوشمند جاده ای مجهز می شوند

تاریخ انتشار: 1396/06/07

​مهندس سید حمیدرضا علم مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان بوشهر درچهارمین روز ازهفته دولت درجمع خبرنگاران ، با تبریک هفته دولت و گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: با انتقال وظایف راهداری به بخش حمل و نقل جاده ای و تشکیل ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مهمترین اولویت خادمان مردم در بخش راهداری و حمل و نقل جاده ای افزایش ایمنی جاده ها، تلاش در جهت دستیابی به ایمنی پایدار، تسهیل جابجایی کالا و مسافر و هوشمند سازی کنترل و نظارت برجاده ها است. وی افزود: ایمنی جاده ها یکی از دغدغه ها ومطالبات جدی  مردم و مسئولان است و اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده ای در چند ماهه اخیرتلاشهای زیادی جهت ارتقا ایمنی جاده ها ودستیابی به ایمنی پایدار انجام داده است.
مهندس علم یکی  دیگراز اقدامات مهم اساسی راهداری و حمل و نقل استان را هوشمند سازی نظارت جاده ای بیان کرد و گفت : با تلاش صورت گرفته 52 دستگاه سامانه ثبت تخلف سرعت ، 17 سامانه نظارت تصویری، 54 سامانه تردد شمار بر خط، 3 دستگاه باسکول توزین در حال حرکت و3 سامانه پیام متغیرجاده ای( vms  ) در محور های ارتباطی و گلوگاههای ترافیکی استان نصب هستند وهمه اطلاعات و رخدادهای جاده ای نیز بوسیله سامانه گویای 141اطلاع رسانی می شود.
مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان افزود: تقریبا 95 درصد  محورهای شریانی استان به سامانه پیشرفته ثبت تخلف سرعت مجهز است و به زودی با نصب دوربین های جدید در محور اهرم به برازجان و بوشهر به دیر( محور ساحلی) وسه راهی سیراف  به جم 100 در صد محورهای شریانی استان به سامانه های هوشمند جاده ای مجهز می شوند.
وی از تاثیر شگرف این سامانه ها بر رفتار ترافیکی رانندگان و کاهش سوانح و تلفات جاده ای خبر داد و گفت: بعدازنصب سامانه ثبت تخلف میانگین سرعت درمحورهای دارای دوربین بطور متوسط 40درصدکاهش یافته ودرمحور های پرتردد بوشهربه برازجان،وبوشهر به گناوه نیزتلفات رانندگانی40 و 95 درصد کاهش یافته است.
مهندس علم گفت: در طول یکسال اخیر بیش از142کیلومترروکش آسفالت  دربزرگراهها ی استان و12 دستگاه پل بزرگ شامل پل های کلل قدیم و جدید، پل بردستان قدیم، پل های دوقلوی جم، پل چهارروستایی، پل سید رضا، پل های سه گانه نمازگاه و پل شیرونک تعمیر ابنیه آنها انجام و بازسازی گردیده اند.
مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان  تصریح کرد: به منظور ارتقاء ایمنی عبور و مرور  ، هدایت وسائل نقلیه و آگاهی بخشی به کاربران راهها در دریکسال اخیربیش از3هزار کیلومتر از راههای استان خط کشی شده که در تردد در راهها خصوصا شب هنگام بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود:برای  تسهیل تردد مردم درشب وافزایش ظریب ایمنی جاده هاعلاوه بر تکمیل روشنایی تونل بزرگ اخندوتعمیرات روشنایی  طولی110کیلومترازبزرگراههای  استان ، 10دستگاه تونل موجوددراستان نیزتعمیرات روشنایی آنها انجام و230دستگاه برج روشنایی درتقاطع های همسطح وغیرهمسطح و 12تاورروشنایی فرعی اصلی راهها اهم اجرایی گردیده است.
مهندس علم گفت: با تلاش صورت گرفته و جهت ایمن سازی بیشتر سفرهای مردم 12 هزار انواع علائم هشدار دهنده راهداری شامل تابلو های اخطاری، انتظامی، مسیرنماها و جهت نما در محورهای ارتباطی نصب شده است.
مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای به طرح موسوم به سپه تن که اخیرا ناوگان اتوبوسی استان به آن مجهز شده و بزودی تانکرهای حامل سوخت و سواری های کرایه ای عمومی هم به آن تجهیزمی شوند اشاره کرد و گفت: به کمک این سامانه بسیار پیشرفته ناوگان عمومی استان خصوصا اتوبوسها دیگرنیازی به توقف به مقابل پلیس راهها ندارند و رفتار راننده به کمک این سیستم در طول مسیر به پاسگاههای پلیس راه گزارش می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد پایانه بزرگ حمل و نقل در مرکز استان اشاره کرد و تصریح کرد: یکی از اقداماتی که باید متناسب با توسعه بندر بوشهر در بخش حمل و نقل صورت بگیرد ایجادپایانه بزرگ حمل ونقل در محدوده طرح جدید بندر و جزیره نگین بوشهر است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ناوگان اتوبوسی استان را یکی از جوان ترین ناوگان کشور برشمرد و گفت: با سرمایه گذاری صورت گرفته میانگین عمر ناوگان اتوبوسی استان به زیر 5 سال رسیده که همین امر ناوگان اتوبوسی استان را یکی از جوانترین ناوگان کشور نموده است.
وی همچنین پرداختن به مقوله ایمنی ناظر بر سلامت راکبان موتورسیکلت ها را یکی از وظایف و مسئولیت های مهم بخش راهداری و حمل و نقل جاده ای برشمرد و تاکید کرد: با اجرای 10 مرحله طرح موتور سواران ایمن تاکنون بیش از 30هزارنفر ساعت آموزش برای موتورسواران استان انجام داده ایم و حدود 12 هزار کلاه ایمنی رایگان  وده ها هزار قطعه برچسب مخصوص دید در شب به  راکبان موتورسیکلت ها اهداء شده است.
مدیر کل راهداری وحمل و نقل جاده ای به حضورایثارگرانه راهداران دردوسیل بهمن 95 و فروردین 96هم اشاره کرد وگفت: مجموعه راهداری وحمل ونقل جاده ای استان درسیل پایان سال گذشته وابتدای امسال،چنان شایستگی از خود بروز داد که تحسین مسئولان ونمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی رادرپی داشت.مشخصات:
نظرات: *